Historia stadniny

          Stadnina Koni Liski powstała w 1947 r. z połączenia dawnej prywatnej stadniny w Judytach z ośrodkiem przygotowującym konie dla wojska w Liskach (Remontenamt) oraz przynależnymi do nich folwarkami.
           Jako materiał wyjściowy do prowadzenia hodowli koni ras wielkopolskiej użyto rodzimych na tych terenach koni trakeńskich i wschodniopruskich. W Liskach zgromadzono najlepszy materiał, w większości z pełnymi rodowodami.
          Stadnina zajmuje obszar 2 083,28 ha. Prowadzi się tu również hodowlę bydła mlecznego rasy hf . Obecnie wprowadzona jest (jako produkcja towarowa) hodowla bydła mięsnego poprzez krzyżowanie wypierające buhajami ras mięsnych. Stadnina w Liskach długo była największa  w Polsce. Stado podstawowe klaczy liczyło 180 sztuk do 1976 r, a obecnie etat klaczy wynosi 35 sztuk. Stado podstawowe krów liczy 233 sztuk.
          Tradycją stała się produkcja wybitnych koni sportowych odnoszących znaczące sukcesy w kraju i poza jego granicami. Już w 1960 r. na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie w konkurencji  WKKW startowały trzy konie wyhodowane w tutejszej Stadninie. W konkurencji skoków na Olimpiadzie w Meksyku i Monachium brał udział ogier POPRAD, który po zakończeniu kariery sportowej powrócił do rodzimej stadniny, jako ogier czołowy. Sprawdził się w tej roli, pozostawiając bardzo cenny materiał hodowlany (Aspirant, Kutyna, Tajga) jak i sportowy (Lampart, Arion, Artus). Cały szereg koni wyhodowanych w tutejszej Stadninie zajmowało czołowe miejsce na hipodromach całego świata we wszystkich konkurencjach jeździeckich. Takie konie jak: Wareg, Chloe, Czeladka, Chrenowska, Siekacz, Bolgami, Bosman, Ametyst czy w okresie późniejszym: Costa, Dynamit,  Harmider, Hart, Leksykon, Porfir, Postawa, Jastarnia, Laguna, Czaprak, Czarikan, Kodeina czy Andros na  trwale zapisały się w historii polskiego jeździectwa. Ogier Alibaba był w połowie lat 90-tych najlepszym skoczkiem Kanady.
          Konie z tutejszej stadniny odnosiły i odnoszą również sukcesy na Wystawach Zwierzał Hodowlanych. Potwierdzeniem jest zdobycie championatu ogierów przez Aspiranta, Kermana i Poganina (2017), czy klaczy przez Legionistkę,  Wołczę, Orlinę, Fregatę, Chwatkę, Pralinę. Jest to dowód wysokiej wartości hodowanych w Stadninie koni.
         Odnosimy również sukcesy na czempionatach. Na XV Warmińsko - Mazurskim Czempionacie Źrebiąt Ras Szlachetnych (Rzeczna, 2017)  ogierek Liard (Eloquent trk. - Liti po Hamlet Go trk.) został Czemionem i Super Czempionem. W 2018 jego półsiostra - klaczka Litwa (po Etos) zdobyła tytuł Vice Championa.  Na Warmińsko - Mazurskim Czempionacie  Klaczy Ras Szlachetnych, w kategorii klacze 3-4 letnie (Rzeczna, 2018) klacz Agnozja (Eloquent trk. - Agitacja po Hamlet Go trk.) zajęła I miejsce.
         Obecnie w Stadninie mamy 19 rodzin żeńskich, w tym 4 trakeńskie, 13 wschodniopruskich i 2 wywodzące się od klaczy pełnej krwi angielskiej. Głównym kierunkiem pracy hodowlanej jest doskonalenie pod względem użytkowym. W ostatnim okresie używamy Liskach ogierów trakeńskich importowanych z Niemiec, Litwy oraz prywatnej hodowli .